Skip to main content

Jak ocieplić dach płaski za pomocą płyt Thermano w systemie klejonym?

19 listopada 2019

Jak ocieplić dach płaski za pomocą płyt Thermano w systemie klejonym?

djembed

Montaż Thermano na dachu płaskim w systemie klejonym

Dach w systemie klejonym to rozwiązanie dla obiektów narażonych na zawilgocenie np. basenów czy hal sportowych. Do jego montażu potrzebne będą:

  • płyty Thermano z zamkiem TOP,
  • środek gruntujący Primer 600,
  • paroizolacja Sarnavap 5000E SA,
  • klej poliuretanowy do mocowania płyt Thermano – Sarnacol,
  • klej do mocowania membrany PVC lub TPO/FPO – Sarnacol lub Sika Trocal,
  • membrana Sikaplan lub Sarnafil,
  • blacha powlekana membraną,
  • pianka niskoprężna,
  • walec ogrodowy,
  • zgrzewarka ręczna i automatyczna do zgrzewania membrany.

Pierwszym krokiem będzie odtłuszczenie, a następnie zagruntowanie wcześniej zamontowanej blachy trapezowej. Następnie należy przykleić samoprzylepną warstwę paroizolacji, która składa się z warstwy bitumu oraz powłoki aluminiowej. Produkt ten cechuje bardzo wysokim współczynnikiem oporu dyfuzyjnego, który gwarantuje, że para wodna nie przedostanie się do przegrody.

Kolejnym etapem jest przyklejenie płyt Thermano do warstwy paroizolacji za pomocą kleju poliuretanowego. Nakłada się go w formie pasów. Dobór ilości kleju na metr kwadratowy paroizolacji należy uzgodnić z dostawcą systemu – firmą Sika Poland.

Płyty Thermano układa się w systemie mijankowym. Nie ma konieczności zaklejania styków płyt taśmą aluminiową ani wypełniania szczelin pianką niskoprężną pod warunkiem, że są one mniejsze niż 5 milimetrów.

Układając kolejne rzędy płyt należy pamiętać, by regularnie czyścić powierzchnię paroizolacji przed nałożeniem kleju.

Montaż hydroizolacji

Następnym etapem jest montaż hydroizolacji. Należy ją przykleić do Thermano spodnią warstwą, od strony włókniny poliestrowej. Membranę klei się do Thermano za pomocą kleju poliuretanowego. Należy rozłożyć go całopowierzchniowo za pomocą gumowych ściągaczy, a następnie docisnąć membranę do płyt Thermano walcem ogrodowym.

Zgrzewanie zakładów membrany

Ostatnim etapem jest zgrzewanie zakładów membrany, które odbywa się za pomocą zgrzewarki automatycznej i ręcznej. Brak mocowania mechanicznego minimalizuje ryzyko powstawania punktowych mostków termicznych i zwiększa trwałość całego dachu. W przypadku stosowania tradycyjnego montażu za pomocą łączników teleskopowych każda z warstw przekrycia – trapez, paroizolacja, termoizolacja – ulega punktowemu uszkodzeniu.

Obiektami dla których preferowane jest zastosowanie dachów w systemie klejonym są baseny oraz obiekty sportowe, gdzie ryzyko zawilgocenia przegrody przez stosowanie mocowania mechanicznego jest bardzo duże.