Skip to main content

Nie myśl płytko – kampania edukacyjna Balex Metal

 

„Nie myśl płytko”, pod takim hasłem trwała w roku 2022 trzymiesięczna kampania informacyjno-edukacyjna, którą przeprowadził Balex Metal, producent materiałów budowlanych wspólnie z Fundacją Mare. Cel był jeden, zwrócenie uwagi na unikatowość tego akwenu oraz problem zanieczyszczenia wód plastikiem. Bałtyk kojarzy nam się głównie z beztroskim czasem wakacyjnego wypoczynku. Niestety, nasze polskie morze zmaga się z poważnym problemem - niechcianym gościem, jakim jest wszechobecny plastik. To smutna rzeczywistość Morza Bałtyckiego, która nie nastraja wakacyjnie. 

Masowa produkcja tworzyw sztucznych rośnie stale od lat 50. XX wieku, a ich popularność wynika z niskich kosztów produkcji i szerokiego zastosowania. Tak szerokiego, że dziś plastik towarzyszy ludziom na każdym kroku i niemal w każdej sferze ich życia. Jego odporność na degradację, nieodpowiednia utylizacja i szerokie zastosowanie jako materiał jednorazowego użytku spowodowały, że coraz większa ilość plastiku dostaje się do środowiska naturalnego, w tym szczególnie do ekosystemów morskich. Beztroska w używaniu, szczególnie jednorazowego, plastiku odciska coraz większe piętno na naszej planecie.  

Tworzywa sztuczne i ich wpływ na środowisko

Dziś wiemy już, że tworzywa sztuczne, które trafiają do środowiska nie ulegają rozkładowi, a jedynie rozpadają się na coraz mniejsze cząstki – mikroplastiki, a następnie nanoplastiki. Tak małe drobiny i włókna są niemożliwe do wyłowienia, dlatego pozostają w środowisku na zawsze i przenikają do morskiej sieci pokarmowej - mylone z pożywieniem nie tylko zatruwają organizm stworzeń morskich, ale również upośledzają odczuwanie głodu, co doprowadza do ich śmierci. Instalowane kosze morskie mają usunąć z Bałtyku jak najwięcej plastikowych odpadów zanim te staną się mikroplastikiem i już na zawsze zanieczyszczać będą środowisko naturalne naszego morza stanowiąc zagrożenie dla zwierząt i ludzi.  

Wpływ plastiku na ekosystem, a także na zdrowie zwierząt i ludzi jest obecnie przedmiotem licznych badań prowadzonych na całym świecie. W ostatnich latach coraz więcej mówi się o potencjalnym wpływie mikroplastików nie tylko na stan środowiska i ekosystemów, ale także na ludzkie zdrowie. Dziś wiemy już, że spożywając pewne produkty jesteśmy narażeni na przyjęcie do naszego układu pokarmowego sporych ilości mikrodrobin. Mikroplastiki znajdują się bowiem w wodzie butelkowanej, piwie, soli, owocach morza, herbacie parzonej w torebkach, czy w gotowych posiłkach pakowanych w plastik. Przeciętny człowiek zjada co najmniej 50 000 cząstek mikroplastiku rocznie i wdycha podobną ich ilość. 

Nie myśl płytko zatem

Dlatego, wspólnie z Fundacją Marek Balex Metal uruchomił na kanałach social media Balex Metal specjalną kampanię informacyjno-edukacyjną, która podkreślała znaczenie codziennych nawyków, kiedy znajdujemy się na plaży, pokazała skalę zanieczyszczenia polskich plaż oraz wskazała na unikatowość naszego morzaW ramach kampani prowadzone były działania na FB, Instagramie oraz Youtube Balex Metal.  

 W ramach kampanii powstało kilka filmów:

Nie myśl płytko! Portbiny dla Bałtyku. - YouTube

Nie myśl płytko! - Kosz Portbin to nie wszystko. My także możemy pomóc! - YouTube

Nie myśl płytko! Morze Bałtyckie – jest o co walczyć, bo Bałtyk jest wyjątkowy. - YouTube

Kampania Nie myśl płytko! Bo woda to największy skarb jaki mamy - YouTube